W sobotę 30 grudnia w dużej sali Domu Katolickiego przy Konkatedrze odbył się koncert patriotyczny Powstańcze Śpiewy Wielkopolan w wykonaniu Jacka Kowalskiego i zespołu Monogramista JK. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Podczas koncertu można było wysłuchać i zaśpiewać m. in. „Wojenko, wojenko”, „Marsylianka wielkopolska”, „Pieśń żołnierza (jak to na wojence ładnie)”, „Polańczyk pod Lwowem (Wśród nocnej ciszy pod Lwowem)” czy też „Rotę”. Poszczególne utwory były poprzedzone historią opowiedzianą przez Jacka Kowalskiego, który w swoim słowie przytaczał historię związane z Ostrowem Wielkopolskim.

Na zakończenie koncertu ks. Proboszcz Adam Kosmała poprowadził modlitwę oraz złożył podziękowania. Wręczył artystom również upominki w postaci książek – „Wspomnienia z Kulturkampfu” oraz albumu* „Ostrowskie Misteria Męki Pańskiej 2014-2020”. Podziękowania za przybycie złożył również Prezes Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego Marian Franciszek Nowak, który wręczył wydany przed kilkoma dniami XVIII Rocznik OTG.

Za zorganizowanie koncertu należą się podziękowania pomysłodawcom – Państwu Gabrieli i Andrzejowi Wardeńskim, a także sponsorom.

Jacek Kowalski – pieśniarz, Sarmata, historyk sztuki, miłośnik poezji staropolskiej, tłumacz poezji starofrancuskiej. Żonaty, ma sześcioro dzieci. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki UAM jako profesor. Na scenie pojawia się od 1988 roku, gdy jednocześnie skończył studia i został laureatem 24 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. 11 listopada 2017 roku otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa A. Mackiewicza za książkę „Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy”. Śpiewa piosenki własne o dawnych czasach i własne przekłady piosenek z dawnych czasów. Jest autorem scenariuszy i tekstów teatralnych, programów telewizyjnych, plenerowych widowisk historycznych, m. in. ostatnio „Orzeł i Krzyż” dla Stowarzyszenia Dzieje w Murowanej Goślinie. Zdarzył mu się zaszczyt wystąpienia w dialogu-dyskusji piosenkowej z Jackiem Kaczmarskim pt. „Dwie Sarmacje” (TVP 1, 1995 r.). Wydał kilkadziesiąt książek, płyt, publikacji popularnych i naukowych związanych z kulturą, sztuką i literaturą dawnej Polski oraz starej, dobrej Francji. Występuje z zespołem Monogramista JK, którego kierownikiem muzycznym jest Anita Murawka (wcześniej Wiesław Wolnik) oraz z zespołem Klub Świętego Ludwika, którego skład ewoluuje doraźnie w zależności od opracowywanego projektu, ale w stałej współpracy z wrocławskim muzykiem Tomaszem Dobrzańskim. Część programów tworzy w duecie z lutnistą Henrykiem Kasperczakiem. Koncertuje też sam – z gitarą lub citolą w dłoni.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz

Zob. więcej na stronie ostrowskiej konkatedry: https://konkatedra-ostrowwlkp.pl/2023/12/30/powstancze-spiewy-wielkopolan/

Podobne wpisy