Ostrowskie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, największe i najstarsze Koło terenowe Towarzystwa im. Fryderyka Chopina z siedzibą w Warszawie, obchodziło w tym roku 65-lecie swojej działalności. Z tej okazji 21 lutego b.r. w Ostrowskim Centrum Kultury odbyła się gala jubileuszowa wypełniona muzyką i wspomnieniami. Na wstępie wyświetlono film o założeniu i działalności Koła, ciekawie i profesjonalnie przygotowany przez Stefana Kucharskiego. Galę poprowadził wraz ze słowem o utworach Wiktor Pelka. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod dyrekcją Rubena Silvy wykonała Koncert f-moll op. 21 Fryderyka Chopina oraz XL Symfonię g-moll KV550 Wolfganga Amadeusza Mozarta. W koncercie wystąpił Pianista Łukasz Byrdy. Przewodniczącymi Koła w przeszłości byli: Franciszek Kowalski, Kazimierz Pussak, Maria Gniazdowska, Jerzy Koralewski, Andrzej Leraczyk, a obecnie prezesem Koła jest Pani Sylwia Jakubek, która z rąk Ewy Mateckiej – Senator RP otrzymała Medal Senatu, a od Marszałka Województwa Marka Woźniaka tytuł – odznakę zasłużonej dla Wielkopolski. W gali, oprócz dostojnych gości i członków Koła brali udział także członkowie OTG, którzy przynależą do tych dwóch prężnie działających Stowarzyszeń na terenie Ostrowa Wielkopolskiego, są też po części we władzach obydwu Towarzystw. Oznacza to, że genealodzy lubią muzykę Fryderyka Chopina, a Chopinowcy – genealogię. To piękny jubileusz. Z tej okazji delegacja OTG na czele z prezesem Stowarzyszenia złożyła życzenia i przekazała kwiaty na ręce prezes Koła Pani Sylwii Jakubek z najlepszymi życzeniami dla członków tego zaprzyjaźnionego z OTG Towarzystwa.
GRATULUJEMY PIĘKNEJ GALI!
Fot. Anna Kłopocka (6), Stefan Kucharski (5) i Janusz Grzesiak (4).
Więcej na:
– 21 lutego 2026 – OCK.















