100. rocznica śmierci Prymasa Polski – Ostrowianina – Kard. Edmunda Dalbora

W piątek 13 lutego 100. rocznicę śmierci ks. kard. Edmunda Dalbora – syna miasta Ostrowa Wielkopolskiego, parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika, pierwszego Prymasa odrodzonej Polski, kawalera Orderu Orła Białego, honorowego obywatela Ostrowa Wielkopolskiego (1923).

W 100-lecie śmierci w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie zorganizowano konferencję naukową „Kard. Edmund Dalbor – absolwent I LO w Ostrowie Wielkopolskim w 100-lecie śmierci”, podczas której referaty wygłosili:

– mgr Piotr Grabarz – nauczyciel historii w I LO w Ostrowie Wielkopolskim, przewodniczący Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Ostrowie Wielkopolskim

„Edmund Dalbor – z Ostrowa do Rzymu. Młodość, edukacja i droga do kapłaństwa”;

– Ks. prof. UK dr hab. Sławomir Kęszka – Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych, proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Dębskiej w Dębe, Delegat biskupa kaliskiego ds. podtrzymywania pamięci o męczeństwie duchowieństwa polskiego

„Idee fixe kard. Edmunda Dalbora w korespondencji z arcybiskupem metropolitą lwowskim Józefem Bilczewskim”;

– Ks. biskup dr hab. Jan Kopiec – wieloletni wykładowca historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, biskup gliwicki senior

„Rzym i Stolica Apostolska w biografii kard. Edmunda Dalbora”.

Wieczorem, w Konkatedrze odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem emerytowanego ordynariusza diecezji gliwickiej ks. bpa Jana Kopca, koncelebrowana przez bpa Damiana Bryla i duchowieństwo. – Z tej ziemi, z tej wspólnoty, z tej parafii wyszedł człowiek, który stał się pierwszym Prymasem odrodzonej Polski, przewodnikiem duchowym narodu w trudnym czasie budowania niepodległości – mówił ks. biskup Jan Kopiec.

Więcej na:

https://konkatedra-ostrowwlkp.pl/…/konferencja-naukowa…

i https://www.facebook.com/Konkatedra/?locale=pl_PL

https://konkatedra-ostrowwlkp.pl/…/msza-sw-w-100…

#OstrówWielkopolski #KardynałDalbor #Konkatedra #rocznica #historia

Tekst: Jacek Ryczkiewicz
Fot. Jacek Ryczkiewicz i MFN

W uroczystości wzięli udział także członkowie OTG.

– 13 lutego 2026 – I LO, Konkatedra.

Podobne wpisy