Członkowie i sympatycy OTG uczestniczyli w Gali Ostrowianina Roku 2023, podczas której wręczono nominacje i wybrano wydarzenia roku w poszczególnych kategoriach. Wśród nominowanych do tytułu OSTROWIANINA ROKU 2023 był prezes OTG Marian Franciszek Nowak.

Ostrowianin Roku to organizowany od 1993 roku, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów tego typu w regionie. Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego nagradzają w nim swoich wybitnych przedstawicieli honorowym tytułem Ostrowianina Roku. Wybierane są także Wydarzenia Roku w kategoriach: Społeczne, Kulturalne i Sportowe, a od 2010 roku również Wydarzenie Gospodarcze oraz Młody Talent Roku. Laureaci tytułu to osoby, które swoim dorobkiem, sukcesami, autorytetem i osiągnięciami zasłuży na największe uznanie lokalnej społeczności.

Plebiscyt organizuje od 2001 roku Stowarzyszenie „Strefa Kultury”, z udziałem kapituły tworzonej przez organizatorów i laureatów tytułu z lat poprzednich.

Podczas finałowej gali wręczono nominacje i wybrano wydarzenia roku w poszczególnych kategoriach.

ZASŁUŻONYM zwycięzcą XXX Plebiscytu OSTROWIANIN ROKU 2023 został

DARIUSZ PEŚLA – regionalista, miłośnik historii, autor książek o regionie, działacz społeczny na rzecz osób niepełnosprawnych, został Ostrowianinem Roku 2023. Podczas finałowej gali 30. jubileuszowej edycji plebiscytu, w sali Ostrowskiego Centrum Kultury ogłoszono wybór wydarzeń roku w kategoriach: społecznej, gospodarczej, sportowej oraz młodego talentu roku.

Dariusz Jan Peśla mimo własnej niepełnosprawności motorycznej, jest osobą niezwykle aktywną – i to w wielu dziedzinach. To historyk-regionalista, pisarz, społecznik, obrońca praw osób niepełnosprawnych. Jako członek Zespołu Do Spraw Likwidacji Barier Architektonicznych w Ostrowie Wielkopolskim przy prezydencie miasta, jest inicjatorem licznych działań na rzecz likwidacji barier architektonicznych i funkcjonalnych na terenie Ostrowa. Był współtwórcą akcji parkingowej „Superkierowcą bądź!” i inicjatorem uruchomienia stałych „niebieskich” linii autobusów MZK przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. W 2017 roku wprowadził autorski projekt edukacyjny z udziałem ponad 1200 uczniów: „JESTEM TYLKO NIEPEŁNOSPRAWNY”.

Były dziennikarz „Gazety Ostrowskiej”, „Naszego Rynku” mieszka w Ostrowie Wielkopolskim.

Jest autorem kilku wydawnictw związanych historią regionu Ostrowskiego. Od 25 lat współpracuje z Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie, gdzie publikuje cykl esejów historycznych dotyczących dziejów rodu Radziwiłłów. W 2021 roku wydał pierwszy tom opracowania pt. „RADZIWIŁŁOWIE – książęta z cesarza łaski”, a obecnie w przygotowaniu jest drugi tom wydawnictwa.

Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność m.in. w Ogólnopolskim Plebiscycie „Człowiek bez barier”, tym razem został doceniony przez kapitułę plebiscytu Ostrowianin Roku.

Laureaci tytułu z lat poprzednich docenili jego zaangażowanie społeczne i wysoki poziom przygotowanych publikacji. Dariusz Peśla, mimo własnych ograniczeń fizycznych, chętnie pomaga innym, bo potrafi przełamywać bariery – i to nie tylko te architektoniczne.

W tym roku, już po raz kolejny najważniejsze werdykty plebiscytowe były podejmowane przez kapitułę złożoną z laureatów plebiscytu z lat poprzednich oraz organizatorów. Honorowy patronat nad plebiscytem sprawuje przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Lisiecki, którego podczas gali reprezentował zastępca Zygmunt Banasiak. W imieniu prezydent miasta, gratulacje laureatowi składał zastępca prezydenta miasta Sebastian Górski.

Gratulując sukcesu nowemu Ostrowianinowi Roku, wicemarszałek wielkopolski Krzysztof Grabowski podkreślił, że w całej Wielkopolsce niewiele jest takich miast, które jak Ostrów Wielkopolski mogłyby się poszczycić miejskim plebiscytem z taką tradycją i poziomem.

Galę uświetnił występ młodych wirtuozów akordeonu, zespołu ThreeK TRIO.

Piosenkę „Ostrowianin Roku” dla laureata zaśpiewała Wiktoria Prajzner.

WIELKIE GRATULACJE PANIE DARKU! Gratulacje także dla nominowanych i zwycięzców w innych kategoriach Plebiscytu. ORGANIZATORZY PLEBISCYTU NA MEDAL! TAK TRZYMAĆ i nie poddawać się w dalszym działaniu. DUŻO SIŁ, WYTRWANIA, MĄDRYCH DECYZJI… i do następnej gali.

Zdjęcia Stefana Kucharskiego i organizatora gali.

Zob. więcej na  https://www.facebook.com/ostrowianinroku/?locale=pl_PL

Podobne wpisy