W sobotę 16 września b.r. o godz. 16.00 w Zespole Pałacowo-Parkowym (w dawnej wozowni) otwarto wystawę zatytułowaną DRZEWA I OPRACOWANIA GENEALOGICZNE.

WYSTĘP MUZYCZNY

Na otwarciu wystawy wystąpiła z „Cyganką” Fritza Kreislera młoda skrzypaczka Agata Gawrońska, a akompaniowała jej Oliwia Mądry – nauczycielka fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych im. Komedy Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Akompaniowała Agacie podczas większości wykonań konkursowych, przyczyniając się też do jej sukcesów. Agata ma ich na swoim koncie dość dużo, jak na tak młody wiek.

Jest uczennicą drugiej klasy szkoły średniej Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Komedy – Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Uczy się w klasie skrzypiec pani Izabeli Garyantesiewicz. Od 2017 roku otrzymywała liczne nagrody na konkursach międzyszkolnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in:

  • Laureatka Międzynarodowego Konkursu w ramach Festiwalu Presto (Zduńska Wola, maj 2018)
  • II nagroda w III Ogólnopolskich Igrzyskach Skrzypcowych (Zbąszyń, czerwiec 2019)
  • II nagroda w VII Grudziądzkim Konkursie Skrzypcowym im. Piotra Janowskiego (Grudziądz, grudzień 2019)
  • I nagroda w 11 International Music Competition, Belgrad, Serbia (czerwiec 2020)
  • I nagroda w I International Music Competition w Kyoto, Japonia (luty 2021)
  • II nagroda w I Nice International Music Competition, Francja, (kwiecień 2021)
  • III nagroda w Tokyo International Music Competition, Japonia (marzec 2022)
  • Platynowa Nagroda w Grand Master Music Competition, Londyn (czerwiec 2023)

Za osiągnięcia artystyczne dwukrotnie otrzymała od Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego Nagrodę „Złotego Wiolinka” (rok 2018, 2019). Znalazła się również w gronie trzech osób nominowanych do prestiżowego tytułu „Młody Talent Roku 2022” w Plebiscycie „Ostrowianin Roku 2022”. W 2023 r. z rąk Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek otrzymała nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w kategorii Młody Talent.

OTWARCIE WYSTAWY

Na wernisaż przybyła Pani Elżbieta CYMA – Dyrektor Biura Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, która  w imieniu Pani Minister skierowała kilka ciepłych słów pod adresem władz i działalności OTG, nawiązując przy tym do otwarcia wystawy genealogicznej. Należy podkreślić, że w maju b.r. OTG otrzymało od Pani Minister Honorową Odznakę „Meritis pro Familia” – Zasłużeni dla Rodziny.

Po przywitaniu uczestników wernisażu, prezes OTG podziękował Dyrektor Muzeum w Lewkowie Sylwii Nowickiej za wszelką pomoc i życzliwość przy organizacji tegoż przedsięwzięcia. Kilka ciepłych słów powiedział także o kuratorach wystawy, dziękując Im za włożony trud w jej przygotowanie, nagradzając jednocześnie wszystkich w/w kwiatami i drobnymi upominkami wydawniczymi OTG. Kuratorami wystawy byli:

Z ramienia OTG – Pani Grażynia Karolak – długoletnia sekretarz Zarządu Towarzystwa, organizatorka i współorganizatorka 15 wystaw OTG. Redaktor „Rocznika OTG”, pomysłodawczyni i organizatorka  wycieczek „Szlakiem drewnianych kościółków”, corocznego  „Grillowania w Antoninie”, Spotkań Opłatkowych OTG i wielu jeszcze przedsięwzięć i pomysłów integrujących Towarzystwo, jednym słowem FILARU OTG!

Z ramienia Muzeum – Pani Joanna Karpowicz – grafik i pracownikowi Muzeum, osoba życzliwa, z pasją i pomysłem, przy tym fachowa i otwartej na wszelkie pomysły członków i sympatyków OTG.

Kurator wystawy z ramienia OTG Grażyna Karolak nawiązała do daty 27 sierpnia 2005 roku, kiedy to nastąpiło spotkanie założycielskie Stowarzyszenia. Dzisiaj „Stuknęło nam bowiem 18- latek” i tak OTG weszło w swoją dorosłość. Niespodzianką było też wyróżnienie przez Kurator drobnymi przygotowanymi przez siebie upominkami – współzałożycieli OTG, którzy wówczas objęli swoje funkcje: Jacka Malkowskiego (pierwszego wiceprezesa OTG), Mariana F. Nowaka (sekretarza Zarządu), Zbysława Jeżewskiego (pierwszego przewodniczącego Komisji Rewizyjnej),  Zbigniewa Marcinkowskiego (wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej) i M. Barbary Przerwy (członka Komisji Rewizyjnej).

Kurator Wystawy Grażyna Karolak omówiła cały proces jej przygotowania, a następnie każdy z kilkunastu „wystawców” zaprezentował swoje drzewa i opracowania genealogiczne. W końcowej części wykonano pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania, po czym członkowie OTG, współorganizatorzy i wystawcy udali się na spotkanie kawowe, gdzie czekał już tort z okazji 18-tych urodzin OTG!

O tym kto prezentował drzewa i opracowania genealogiczne – w następnej odsłonie opisu tegoż wydarzenia genealogicznego.

Fotorelacja: STEFAN KUCHARSKI

Podobne wpisy