Udział OTG w obchodach 79. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 2023 godz. 17.00 ściana pamięci na kościele pw. św. Antoniego. PAMIĘTAMY!!!

W strugach ulewnego deszczu kończyły się uroczystości 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zorganizowane tradycyjnie przez Komendę Hufca ZHP w Ostrowie Wielkopolskim. Miejsce znane od lat – Ściana Pamięci na kościele pw. św. Antoniego. To tu znajduje się tablica pamiątkowa „W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO. OSTROWIANOM, KTÓRZY ZGINĘLI W POWSTANIU WARSZAWSKIM W 1944 ROKU”. Na tablicy wymieniono 22 nazwiska. Napis spuentowano cytatem-mottem przyświecającym powstańcom: „… Nie po to się żyje, by walczyć, lecz walczy się po to, by żyć, a jeśli Ci życia nie starczy, to śmierci spójrz w oczy i idź…”. Wśród zebranych harcerze z ostrowskiego Hufca ZHP,  delegacja Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Sebastian Górski z delegacją, radni miejscy, delegacja Koła nr 2 ZŻWP, delegacja OTG i członkowie Stowarzyszenia oraz mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego. Uroczystość poprowadził hm. Zbysław Jeżewski – przewodniczący Komisji Historycznej Hufca ZHP w Ostrowie Wielkopolskim. Wycie syren rozpoczęło uroczystość, odśpiewano Hymn Polski i przeprowadzono apel harcerski, wymieniając poległych w powstaniu Ostrowian. Delegacje złożyły kwiaty pod Ścianą Pamięci, zapłonęły też  znicze pamięci. Także na Starym Cmentarzu złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie Wincentego Broniwój Orlińskiego, adwokata, powstańca, patrioty i wielkiego donatora kultury. 

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO!

Za rok…. 80. rocznica…!

Zdjęcia pochodzą ze stron: https://www.facebook.com/prezydent.beata.klimek/ (Fot. Anna Kłopocka – 21); https://www.facebook.com/StarostaRajski/ (Fot. Janusz Grzesiak – 3) oraz wykonane przez autora opisu uroczystości (MFN – 3).

Podobne wpisy