Wycieczka OTG „Szlakiem dworów, dworków i pałaców południowej Wielkopolski”: Pałac w Przybysławicach. 19 maja 2023 r. Ostrowscy genealodzy postanowili zwiedzić pałac w Przybysławicach i Raszków. Przewodnikiem po pałacu, w części także Muzeum Ziemi Raszkowskiej, był burmistrz Gminy i Miasta Raszków, historyk – Jacek Bartczak.

Wymieniony pałac, to znajdująca się w Przybysławicach magnacka rezydencja, której historia sięga XVIII wieku. Barokowy pałac został w połowie XIX wieku przebudowany w stylu klasycystycznym z woli kolejnych właścicieli – Niemojewskich. Powstał na planie prostokąta, fasada pałacu obrócona jest na wschód, a jej ozdobą jest ryzalit z trójkątnym frontonem, gankiem z filarami, do którego prowadzą szerokie schody. Wokół pałacu rozpościera się na ponad 6 hektarach park, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Obecnie, po latach zaniedbań i stopniowej dewastacji, pałac w Przybysławicach został odnowiony wg projektu znanego architekta Władysława Podonowskiego, którego dziełem jest również odrestaurowany pałac w Bugaju. W pałacu, obok Muzeum, jest też pałac ślubów, miejsce spotkań i imprez lokalnej społeczności.

Uczestnicy wycieczki byli pod ogromnym wrażeniem opowieści burmistrza, jego wiedzy jako przewodnika – historyka, a także dokonań w zakresie odnowienia pałacu i zagospodarowania dużej części parku pałacowego. Po zwiedzeniu pałacu w Przybysławicach, członkowie i sympatycy OTG udali się do mini zoo w Raszkowie, a następnie do ratusza. Przed ratuszem burmistrz Jacek Bartczak zapoznał wycieczkowiczów z jego historią i czasem renowacji, a także wskazał miejsca pamięci narodowej skupione wokół ratusza, m.in. tablice pamięci i odbudowany wg pierwotnego wzoru z 1923 roku Pomnik Powstańców Wielkopolskim.  Członkowie OTG byli też świadkami zamontowania tablicy poświęconej raszkowskim żołnierzom niezłomnym, m.in. kpt. Janowi Kempińskiemu ps. „Błysk” i kpt. Czesławowi Mockowi ps. „Spirytus” i „Kordzik”. Następnie odbyło się spotkanie przy kawie w gabinecie Burmistrza, gdzie wymieniono się poglądami nt. poszukiwań historyczno – genealogicznych mieszkańców Raszkowa i okolic. Uczestnicy wycieczki byli pod dużym wrażeniem otwartości i życzliwości Burmistrza, Jego działań i zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności raszkowskiej.

Następna wycieczka w czerwcu: Pałac w Bugaju – zwiedzanie pałacu połączone z koncertem chopinowskim.

Fot. Stefan Kucharski

Podobne wpisy