Biblioteka Publiczna Gminy Przygodzice im. Gustawa Bojanowskiego – 16 lutego 2023 roku

16 lutego 1919 roku, w Trewirze państwa zwycięskiej Ententy podpisały z niemiecką Republiką Weimarską traktat rozejmowy, przedłużający traktat podpisany 11 listopada 1918 roku. w Compiègne. Jednym z postanowień traktatu było zakończenie trwającego od 27 grudnia 1918 roku Powstania Wielkopolskiego. Ten dzień postanowiono wybrać na spotkanie z historykiem Edmundem Radziszewskim autorem najnowszej publikacji pt.: „Powstańcy wielkopolscy z terenu gminy Przygodzice”.

Autor jest znany z tego , iż spotkania z nim zawierają wielką dawkę historii z naszego regionu i nie tylko. Tak było i tym razem. Pan Edmund wyjaśniał kilka nieścisłości związanych z Powstaniem Wielkopolskim, przytaczał wybrane fakty, opisywał formacje wojskowe oraz szczegółowo opowiadał o powstańcach w regionie ostrowskim.

W książce można znaleźć wiele interesujących wiadomości m. in. o majorze Władysławie Wawrzyniaku, Janie Mertce, o walce pod Zdunami. Interesujący jest też wątek dotyczący udziału rodzin, które w powstaniu zaangażowały się szczególnie.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na spotkanie: Wójtowi i radnym Gminy Przygodzice, Prezesowi i przedstawicielom OTG oraz regionalistom i mieszkańcom naszej gminy.

Wspaniałe pączki do kawki – bo to przecież tłusty czwartek – upiekła Piekarnia GS Przygodzice.

Za: https://przygodzice.naszabiblioteka.com/n,spotkanie-autorskie-z-historykiem-edmundem-radziszewskim     [dostęp: 25.02.2023].

Fot. Biblioteka w Przygodzicach i Marian F. Nowak

Podobne wpisy