Od 4 stycznia do 28 lutego w dawnej wozowni Muzeum w Lewkowie można oglądać wyjątkową wystawę wyklejanek autorstwa Wisławy Szymborskiej. Ekspozycja otwiera w Wielkopolsce Rok Szymborskiej. Prezentowanych jest 50 prac naszej Noblistki.

– Wyklejanki to mniej znany, bardzo osobisty fragment twórczości Wisławy Szymborskiej, o ciekawej genezie. W latach 70. ubiegłego wieku brakowało w Polsce praktycznie wszystkiego, również kartek pocztowych. Poetka zaczęła więc korespondować z przyjaciółmi tworząc indywidualne kolaże, czyli wyklejanki. Traktowała je, jako rodzaj prywatnego listu, dlatego opierała się przed pokazywaniem prac publicznie. Po raz pierwszy na wystawie wyklejanki pokazano rok po śmierci Noblistki, w 2013 roku – mówiła na otwarciu wystawy 4 stycznia b.r. dyrektor Muzeum w Lewkowie – Sylwia Nowicka. W otwarciu wystawy wzięli udział członkowie OTG.

O tym nurcie twórczości naszej Noblistki mówił podczas otwarcia wystawy między innymi dr Kazimierz Krawiarz, kustosz Izby Pamiątek Regionalnych w Kórniku, autor biogramu Wincentego Szymborskiego (ojca poetki).

Czesław Woś mówił podczas wernisażu wystawy o swoim osobistym spotkaniu z Szymborską. Ostrowski plastyk miał okazje wykonać dla poetki exlibris, za co otrzymał osobiste, ręcznie pisane podziękowania od Noblistki. O Szymborskiej, jej twórczości, mówiła literaturoznawczyni dr Małgorzata Juda-Mieloch.

W wozowni pałacu w Lewkowie można obejrzeć nie tylko specjalne wyklejanki poetki, ale również jej akt urodzenia, świadectwo chrztu czy wiersz Wincentego Szymborskiego. Wyklejanki, kolaże lub karteczki własnego wyrobu – jak zwykła je nazywać sama autorka, mają wymiary niewielkiej kartki pocztowej. Wisława Szymborska prowadziła na nich rodzaj wyklejanej korespondencji z przyjaciółmi. W ciągu 40 lat mogło ich powstać nawet kilka tysięcy. Do Lewkowa sprowadzono 50 wyklejanek, wypożyczonych z fundacji Wisławy Szymborskiej z Krakowa. Wystawie towarzyszyła projekcja filmu o Wisławie Szymborskiej „Koniec i początek” – w reżyserii Johna Alberta Jensena.

To nie wszystko, bo wystawie, inaugurującej w Wielkopolsce rok poświęcony Szymborskiej, towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe. 23 stycznia odbędzie się pokaz filmu z Wisławą Szymborską w roli głównej. To film „Chwilami życie bywa znośne” Katarzyny Kolendy-Zalewskiej, pokazujący sposób patrzenia Szymborskiej na świat i na sztukę. W planach są również warsztaty dla dzieci, na których można się będzie nauczyć techniki wykonywania kolaży, które z powodzeniem można uznać za prototypy dzisiejszych, internetowych memów.

Fot.: Muzeum w Lewkowie i zbiory OTG

Podobne wpisy